Jak wybrać wyciskarkę do soków?

Obecnie na rynku możemy spotkać się z bardzo dużym wyborem urządzeń służących do wyciskania soków z warzyw czy owoców. Do najpopularniejszych z nich należą wyciskarki, które same w sobie dostępne są w różnych odmianach i typach. Przy kupowaniu takich urządzeń wielu z nas popełnia liczne błędy.

Przede wszystkim mylimy je z sokowirówkami, choć w rzeczywistości są to zupełnie inne rzeczy. Ponadto nie zwracamy uwagi na parametry poszczególnych modeli, a mogą one mieć wielki wpływ na to, czy będziemy w pełni zadowoleni z takiego urządzenia. Czym zatem należy się kierować, aby wybrać idealną dla siebie wyciskarkę?

Podstawową różnicą między wyciskarkami a sokowirówkami jest to, że te pierwsze pracują na bardzo wolnych obrotach – zazwyczaj góra 120 na minutę. Umieszczony jest w nich specjalny wałek, który miażdży wrzucone do nich składniki, stopniowo i bardzo dokładnie wyciskając sok. Warto zauważyć, że uzyskany w taki sposób napój ma znacznie więcej wartości odżywczych i – zdaniem większości osób – jest o wiele smaczniejszy niż ten pochodzący z sokowirówki.

Smak jest oczywiście kwestią gustu, ale sok z wyciskarki jest zdecydowanie bardziej gęsty i faktycznie zawiera więcej witamin i minerałów. W sokowirówkach takie składniki ulegają zniszczeniu, bowiem działają na nie siły odśrodkowe, powstaje też wysoka temperatura – wyciskarki są pod tym względem o wiele lepsze. Jeśli chodzi o parametry wyciskarek, to istnieje kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim musimy wybrać pomiędzy wyciskarką z jednym lub dwoma wałkami. Wyciskarki dwuwałkowe mogą być nieco droższe, a czas potrzebny na wyciśnięcie soku za ich pomocą dłuższy.

Z drugiej strony są one znacznie skuteczniejsze i o wiele dokładniej wyciskają sok, szczególnie z drobniejszych produktów, takich jak zioła czy rośliny liściaste. Duży wpływ na skuteczność wyciskarki ma jej moc. Na rynku dostępne są modele, których moc oscyluje się z reguły w granicach od 100 do 450 kW. Jeśli szukamy urządzenia które pracuje zarówno szybko jak i skutecznie, to powinniśmy zdecydować się oczywiście na model o jak najwyższej mocy.

Zobacz również